QUODOUSHKA

QUODOUSHKA od AMARY CHARLESOVÉ

 
Zaměřit se na vývoj sexuality u našich dětí je v současné době daleko otevřenější záležitost než kdysi.
Přesto mám pocit, že často nevíme jak na to. 
Samotnou mě tato kniha nesmírně inspirovala a doporučuji ji všem, kteří vědomě pracují se sexualitou, jak vlastní, tak z hlediska vývoje a výchovy. 
 
Na obrázku vidíte KOLO RODIČOVSTVÍ.
Jestliže podpoříme atributy tohoto kola a pomůžeme jim vzkvétat v dítěti, bude výsledkem zdravý, spolehlivý člověk připravený prožívat zralé vztahy. U sebe můžeme kolo používat, abychom se stali citlivějšími, kreativnějšími a přirozenějšími.
 
Vnitřní kolo popisuje přirozené schopnosti, které bychom měli v dětech podporovat od narození do puberty. Vnější kolo atributy, jež se rozvíjejí jako výsledek od 12ti do 18ti let. 
 
Nevinnost se mění v sebedůvěru /pokud je na děti příliš brzy uplatňovaná kontrola, dospělácký způsob vnímání toho, co je správné a co není - ztratí svoji přirozenou otevřenost./ Nevinnost dítěte by měla být ochráněna.
Zvídavost se proměňuje ve vědomosti /pokud jsou okamžiky nevinného úžasu podpořeny, máme víc a víc otázek./
Zkoumání se proměňuje v talent /pokud jsou naše nevinnost a zvídavost podporovány, přirozeně chceme prožívat vše, co je jen možné./
Představivost se proměňuje ve vizi /pokud nás dovedla zvídavost k tomu, že jsme se prostřednictvím zkušeností stali odolnějšími, získáváme schopnost představivosti./
 
Přirozenost a otevřenost se proměňují ve svobodu. /podporování dětské přirozenosti a otevřenosti umožňuje vzkvétat pocitu přitažlivosti a svobody./
 
Základem zdravého sexuálního života našich dětí je v zásadě to, jak se staráme o jejich přirozenost. 
 
 
 
  •  Když se vás dítě zeptá na sex..
    Díky Bohu, že se ptá. Protože to je ta lepší varianta.
    Ale proč o tom píšu. Dříve to bylo TABU, to víme. Pak nastala OSVĚTA. Už to není zas takové TABU. A teď najednou je to zase naprosto uvědomělé. Takže malým dětem se již neříká o motýlcích a včeličkách, ale o penisech a vagínách. Je to hezké, jsem moc ráda za tenhle přístup a je moc důležité své děti sexualitě učit.
    Ale pořád jsem nebyla zcela spokojená, vnímala jsem, že je ještě pořád něco víc, jak učit své dítě, jak mu odpovědět. Jak reagovat. Přišlo mi to pořád jako buď nic nebo všechno. Ale pokud máme naučit naše děti skutečnému prožitku, vnímání, citlivosti, nezranit jejich nevinnost, tak jak na to?
    Nedávno jsem četla příběh, jak učí různí šamani své děti. Je to v podstatě proces od jejich dětství. Vedou je k přírodě. /Najednou mi nepřišli ty včeličky, tak špatný./ A proč? protože jsem to pochopila. Skrz přírodu lze vnímat vše. To protože z přírody vše vychází, kompletně celý náš svět vnitřní i vnější. Šamani chodí se svými dětmi po přírodě a poukazují na krásy přírody, učí je prožívat, prožívat silně. A s prožitky pracovat.

    Tady je příklad, který byl pro mě fascinující: Chlapec se zeptá: Je líbání sex? A odpověď: Zastav se, vnímej ten vánek, co hýbe stromy. Vidíš, jak se ty lístečky třepotají? Vnímáš jak se jich jen lehce dotýká, vnímáš tu sílu a něžnost zároveň? To se vítr líbá s listy stromů. Ano, líbání už je sex. Je to sexuální prožitek.